Co warto zobaczyć w USA
- Weronika K.
- 13 maj 2016
- 5 minut(y) czytania

Wielki Kanion Kolorado
Przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado. W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 446 km długości i osiąga głębokość do około 1600 m. Szerokość waha się od ok. 800 m do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie.

Statua Wolności
Amerykański symbol wolności powstał we Francji - Konstruktorem statuły był Francuz – Gustav Eiffel, budowniczy słynnej wieży, stojącej w Paryżu, nad Sekwaną i noszącej jego nazwisko. Jest to słynny symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych .Ten monumentalny, neoklasycystyczny obiekt, został wzniesiony w latach 1884–1886. Jest to dar narodu francuskiego upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W roku 1924 uznany za narodowy pomnik USA, a w 1984 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Figuruje również w rejestrze National Register of Historic Places.

Empire State Building
Słynny wieżowiec, znajdujący się w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który 1 maja 1931 roku w Waszyngtonie, nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Jego oficjalna wysokość wynosi 381 m. Jednak, kiedy policzy się również antenę znajdującą się na dachu, wysokość ta wzrasta do 443,2 m. Ma 102 piętra oraz jedno piętro podziemne. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi – Empire State.

Biały Dom
Oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA, które położone jest w Waszyngtonie. Nazwa ta pierwszy raz została nadana budynkowi 14 września 1901 roku przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.


Flatiron
Budowla wybudowana w 1902 roku w Nowym Jorku. Wieżowiec zajmuje trójkątną działkę u zbiegu ulic Broadway, Ulicy 23 i Piątej Alei. Sąsiedztwo dookoła budynku jest często nazywane “Flatiron District”. Flatiron jest jednym z pięciu najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku. Nazwa “Flatiron” pochodzi od kształtu budynku, który przypomina żelazko. Flatiron został zaprojektowany przez Daniela Burnham’a z Chicago. Był jednym z pierwszych budynków o szkielecie stalowym.

Central Park
Nowojorski park, oaza zieleni w centrum miasta. Sam park, jak to park, niczym się nie wyróżnia. Są alejki do spacerowania i biegania, ławeczki do odpoczynku, miejsca, gdzie można rozsiąść się z piknikiem. Słowem: miejsce: którego nie może zabraknąć w żadnym wielkim mieście, aby jego mieszkańcy nie musieli jechać gdzieś daleko, żeby zobaczyć, jak wygląda przyroda. Central Park jest fenomenem urbanistycznym na naprawdę światową skalę. Zajmuje pokaźną część Manhattanu i ma powierzchnię przekraczającą 340 hektarów. A to wszystko wciśnięte w zurbanizowaną „do bólu” okolicę. Aż dziw, że do tej pory deweloperzy nie przekonali władz miejskich do uszczuplenia jego powierzchni.

Gateway Arch
Nad rzeką Missisipi, która jest symboliczną granicą pomiędzy Wschodem a Zachodem Stanów Zjednoczonych, leży miasto Saint Louis. Nazwa nieco francuska, bo i tereny te kiedyś należały do Francji. Sprzedał je rządowi amerykańskiemu cesarz Napoleon, który wolał zająć się sprawami w Europie, niż skupiać się na koloniach. Największą atrakcją Saint Louis jest Gateway Arch, czyli Łuk Wjazdowy. Budowla dominuje nad całym, dość niewielkim, bo liczącym sobie poniżej 400 tysięcy mieszkańców, miastem. Nie może to dziwić, bo rozmiary tej betonowej budowli są imponujące. U podstawy ma ona 192 metry i tyle samo mierzy sobie wysokości. Zbudowana jest z pojedynczych modułów, które nie są niczym złączone! Teoretycznie, gdyby jeden z tych elementów wyjąć, całość budowli by się rozsypała jak drewniane klocki.

Kasyna w Los Angeles
Każde z nich oddzielnie nie są budowlami, które czymś szczególnym się charakteryzują. Ot, na szybko powstające ogromne hotele połączone z centrami rozrywki. Wspólnie tworzą jednak ewenement nie tylko urbanistyczny, ale również społeczny. Las Vegas jest przecież miastem, które co roku odwiedzane jest przez setki turystów z całego świata. A przecież ani nie cuda natury są trakcją przyciągająca tu ludzi, ani nie stara zabytkowa budowla, tylko właśnie te kasyna i hotele, które zbudowano jako atrakcję samą w sobie. Wystarczy się przejść główną arterią miasta, czyli Las Vegas Boulevard, aby nieco zrozumieć tę ciekawostkę. A przy okazji wejść do jednego z tych kasyn i stracić w nim nieco gotówki. Pamiętajmy bowiem: w kasynie nigdy się nie wygrywa.

Space Needle w Seattle
Udajemy się na północno - zachodni skrawek Stanów Zjednoczonych. A tam położone jest znane, chociaż dość małe miasto Seattle. Jednym z największych budynków , chociaż nie największym, jest wzniesiona w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku Space Needle, czyli Kosmiczna Iglica. Dominuje ona swoją sylwetką nad całym miastem, ale widok z niej jest jeszcze bardziej zapierający dech w piersiach. Zobaczymy nie tylko panoramę miasta, ale również jego okolice i pobliską Kanadę. Z jednej strony będziemy mieć widok na ocean, a z drugiej zostanie on ograniczony monumentalnymi górami. Sama Space Needle ma 184 metry wysokości, ale wjedziemy na nią super-szybką windą, która ten dystans pokona w 40 sekund.

Alcatraz
Zostajemy na Zachodnim Wybrzeżu, ale udajemy się w cieplejsze rejony, do środkowej Kalifornii, a dokładnie do liczącego sobie 700 tysięcy mieszkańców San Francisco. Wyspa Pelikanów to w istocie „kawałek” skały wystający z dna zatoki San Francisco. Na tyle jednak strategicznie położony, że władający niegdyś tymi ziemiami Hiszpanie urządzili na niej bazę wojenną broniącą wejścia do zatoki San Francisco. W latach trzydziestych XX wieku amerykański rząd federalny założył tu więzienie o zaostrzonym rygorze (na trzech więźniów przypadał jeden strażnik), które przetrwało ponad 30 lat i zostało zlikwidowane między innymi... z powodu ucieczek. Z więzienia wyspa Alcatraz jest znana przede wszystkim, a obecnie, więzienne budynku udostępnione są do zwiedzania.

Most Golden Gate Bridge
To najbardziej znana przeprawa wodna w San Francisco, a co ciekawsze: jedna z najmniejszych. Przez zatokę przerzuconych jest bowiem pięć mostów. Jeden z nich ma 11 kilometrów, inny 8, a Golden Gate „zaledwie” dwa. To jednak on jest najbardziej znany, przede wszystkim z racji swojego malowniczego położenia. Do tego dochodzi rzucający się w oczy miedziany kolor. Trzeba mu też przyznać, że przez wiele lat dzielnie utrzymywał pierwsze miejsce kategorii największych mostów na świecie. Jego historia nie jest bowiem krótka, a sam most liczy sobie już prawie 80 lat. Przez ten czas zarobił już miliard dolarów, ponieważ przejazd samochodem przez tę przeprawę jest płatny.

Zapora Hoovera
Znajduje się w okolicach Las Vegas. Miasto to, położone na pustyni, nie mogłoby istnieć, gdyby nie spiętrzenie wód rzeki Kolorado w latach trzydziestych poprzedniego stulecia dzięki wybudowaniu zapory Hoovera. Dzięki temu Las Vegas ma stały dopływ wody pitnej oraz elektryczności, a poza tym powstał miły obszar rekreacyjny nad sztucznym jeziorem. Tama Hoovera bynajmniej nie jest największą zaporą w Stanach Zjednoczonych, ale bezdyskusyjnie jest najbardziej malowniczo położoną. Jest wysoka na ponad 200 metrów i długa na niemal czterysta. Do niedawna służyła również za przeprawę dla samochodów, ale niedawno oddany w jej pobliżu wiadukt zwolnił ją z tej funkcji.

Pentagon
Siedziba amerykańskiego Departamentu Obrony, czyli odpowiednika naszego ministerstwa. Zaczniemy od wad: jest to budynek, którego zwiedzenie z dość oczywistych powodów będzie raczej niemożliwe. Ponieważ w Stanach wszystko musi być naj (przede wszystkim największe), również Pentagon z kilku powodów jest naj: po pierwsze jest to największy na świecie budynek biurowy, który nie jest wieżowcem. Łączna długość korytarzy wynosi aż 28 kilometrów, ale dotarcie pomiędzy jednym dowolnym, a drugim punktem nie zajmuje więcej, niż siedem minut. Siedziba amerykańskich władz wojskowych jest na tyle duża, że nie było na nią miejsca w stolicy kraju Waszyngtonie. Pentagon musiał więc powstać po drugiej stronie Potomaku, w mieście Arlington w Wirginii.

World Trade Center, WTC
Kompleks siedmiu budynków w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże). Został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego, któremu pomagał Antonio Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973 roku. Światowe Centrum Handlu zatrudniało około 25 tysięcy osób. Zostało zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Al Kaidę.
Comments